دیدنی هاوخواندنی ها

بزرگ ترین غار آبی آسیا کجاست؟

غاری شگفت انگیز که یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران محسوب می‌شود، طول این غار ۱۲ کیلومتر و عمق آن ۳۱۴۰ متر است.

 غار قوری قلعه بزرگ ترین غار آبی آسیا در کرمانشاه واقع شده و دارای تالار‌های زیبایی به نام عروس و مریم است.

 تونل برزخ در کرمانشاه
 تونل برزخ در کرمانشاه واقع شده و زیبایی منحصر به فردی دارد.
غار قوری قلعه بزرگ ترین غار آبی آسیا
در سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ دو گروه غارشناسان و غارنوردان یکی گروه انگلیسی و دیگری گروه فرانسوی قسمت‌هایی از آن غار را به طول ۵۵۰ متر کشف کرده و مورد بررسی قرار دادند.
همچنین در دهه ۶۰ گروه دیگری از غارنوردان کرمانشاهی اقدام به کشف و شناسایی قسمت‌های جدید دیگری تا عمق بیش از سه کیلومتر از این غار کردند که لقب بزرگترین غار آبی آسیا از آن غار قوری قلعه شد.
رطوبت نسبی در این غار ۸۹ درصد بوده و دمایی که در همه فصول سال در داخل این غار احساس می‌شود ۷ الی ۱۱ درجه سانتی گراد می‌باشد که می‌توان گفت در همه فصل‌های سال حدودا ثابت باقی می‌ماند، همچنین حوضچه‌هایی که در این مورد وجود دارد دارای ۱۴ متر عمق می‌باشند.
سفری مهیج به غار قوری قلعه و تونل برزخ کرمانشاه
جذاب‌ترین بخش غار قوری قلعه
تمامی جذابیت‌های این غار مخصوصاً در قوری قلعه همگی دست نخورده و بدون هیچ دخالتی از طرف انسان خلق شده اند. آثاری همچون نیم رخ شیر، فردوسی و نام حضرت محمدصلی الله علیه وآله توجه شما را به سمت خود معطوف می‌کند.
در ۱۰۰۰ متری این غار یک حوضچه بسیار زیبایی واقع است که به جرات می‌توان گفت یکی از زیباترین حوضچه‌های آبی دنیا و همچنین جذاب‌ترین بخش این غار محسوب می‌شود.
تالار‌های زیبای داخل غار قوری قلعه
تالار‌های زیبای ۱۴۰۰ به ۵۰۰ متری در داخل این غار همچون تالار کوهان شتر، تالار بلور، تالار مریم، تالار مسیر برزخ و تالار عروس زیبایی دو چندان به این غار داده است و این غار از شگفت انگیز‌ترین جاذبه‌ شهرستان روانسر به شمار می‌رود.
سفری مهیج به غار قوری قلعه و تونل برزخ کرمانشاه
تالار مریم در غار قوری قلعه
نخستین مکانی که در این غار  مي توان ديد تالار مریم  است که بعد از عبور از دالان ورودی قرار دارد.
دریاچه بزرگی در داخل این تالار دیده می‌شود که به شکل خارق العاده‌ای با قندیل‌های بسیار دیدنی تزیین شده است و نکته بسیار مهمی که در این بین وجود دارد این است که قندیل‌ها شبیه به حضرت مریم می‌باشد و با دیدن این قندیل‌ها مطمئناً رسالت نام گذاری این تالار واقف می‌شوید.
تالار عروس غار قوری قلعه
در ورودي غار به یک تالار زیبا و شگفت انگیز به نام تالار عروس قرار دارد و عمقش بالغ بر ۱۵۰۰ متر است. در این تالار سنگ‌هایی از جنس کریستال براق و سفید نمایی بسیار چشم نواز به آن داده و آن را تبدیل به یکی از شگفت انگیزترین تالار‌های این غار کرده است.
سفری مهیج به غار قوری قلعه و تونل برزخ کرمانشاه
قندیل‌های زیبای داخل غار قوری قلعه
 زیبایی‌های تالار عروس بسيار زياد و با  قندیل‌های نازکی آذین شده است.
طرز قرارگیری قندیل‌های آذین شده در این غار به قدری هماهنگ و در کنار هم قرار گرفته اند که با هر بار برخورد دست صدای دلنواز شبیه به صدای آلات موسیقی شنیده می‌شود که بسیار روح نواز است.
سفری مهیج به غار قوری قلعه و تونل برزخ کرمانشاه

جذابیت‌های دیگر غار قوری قلعه
باید بدانید که جذابیت‌های این غار تنها به این موارد ختم نشده است چهل آبشار به ارتفاع ۱۰ تا ۱۲ متر در عمق ۲۷۰۰ متری این غار قرار دارد که زیبایی وصف ناپذیری را به قوری قلعه بخشیده است.
سفری مهیج به غار قوری قلعه و تونل برزخ کرمانشاه
بخش هیجان انگیز و خوفناک این غار تونل برزخ به طول ۲۲۰ متر است که لقب وحشتناک‌ترین قسمت این غار را به خود اختصاص داده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا