اقتصادی

بهانه‌تراشی دولت مقابل طرح معیشتی مجلس/ ربیعی: کسری بودجه داریم؛ قالیباف: دولت صرفه‌جویی کند

درحالی‌که مجلس گام‌های پایانی طرح حمایت معیشتی از مردم را پیش می برد علی ربیعی روز گذشته صراحتا مخالفت دولت با این طرح را اعلام کرد.

 روزنامه صبح نو در گزارشی به مخالفت دولت با طرح حمایت معیشتی از مردم پرداخته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

با وجود مخالفت ابتدایی دولت با طرح مجلس برای تامین کالاهای اساسی مردم، پیگیری‌‌های مجلس باعث شد تا دولت نیز به جنب و جوش افتاده و حمایت معیشتی را در دستور کار خود قرار بدهد؛ مساله‌‌ای که در اظهارات روز گذشته رییس‌جمهوری آشکار بود.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به برنامه دولت برای تامین معیشت مردم، گفت: دولت تامین معیشت مردم و جبران تورم را وظیفه خود می‌‌داند و از همه طرح‌ها و پیشنهادات سایر قوا، فعالان و متخصصان اقتصادی در حل معضلات مردم استقبال می‌‌کند.

رییس‌جمهوری در عین حال تاکید کرد که باید مراقبت کرد ارائه برخی طرح‌ها که منابع آن دیده نشده باشد، نمی‌تواند به رفع معضلات کمک کند و ممکن است باعث ایجاد مشکلات تورمی یا دامن زدن به انتظارات غیرواقعی شود؛ لذا ملاحظه منابع و فراهم‌آوردن شرایط اجرایی آن، لازمه توفیق در خدمت به مردم و جلب رضایت آنهاست.

صرفه‌جویی دولت، راه تامین منابع مالی طرح‌‌های معیشتی مجلس

با وجود آمادگی ظاهری رییس‌جمهوری، علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری، ضمن اعلام مخالفت صریح دولت با طرح‌‌های معیشتی مجلس با اشاره به معلوم نبودن منابع اعتباری این طرح‌ها، مدعی شد: «طرح‌هایی که ارائه می‌شود، نباید طوری باشد که زندگی مردم را سخت‌تر کند و با اعلام یک موضوع رضایت آنی ایجاد کنیم، ولی تلخی میان‌مدت و درازمدت با آن ایجاد شود.»

ربیعی در عین حال تامین اعتبار طرح‌های معیشتی مجلس از طریق «سرجمع بودجه» را به دلیل کسری بودجه، منتفی و ناشدنی دانست. این درحالی است که دولت، روش‌های مختلفی طبق قانون برای تامین کسری بودجه خود دارد.

علاوه بر این، قالیباف رییس مجلس، روز ۳۱ شهریور در نشست مشترک با روسای کمیسیون‌های اقتصادی و برخی نمایندگان مجلس، درباره راه‌‌های تامین منابع مالی طرح‌‌های معیشتی مجلس گفته بود: «برای تامین منابع مالی طرح نباید از منابع تورم‌زا و افزایش پایه پولی استفاده کرد بلکه باید با بهره‌گیری از منابع موجود بودجه و صرفه‌جویی دولت این اتفاق بیفتد.»

این مخالفت‌ها از سوی دولتی‌ها در شرایطی است که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، دو روز پیش در صحن‌علنی با اشاره به گام‌‌های پایانی طرح حمایت معیشتی از مردم، اعلام کرده بود: همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز بر لزوم حمایت معیشتی از مردم به خصوص اقشار آسیب‌پذیر تاکید ‌کردند، مجلس در گام‌های پایانی اجرایی‌سازی طرح حمایت معیشتی از مردم است و با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در شرایط دشوار معیشتی مردم احساس کنند که در وسط مشکلات تنها هستند و کسی در اندیشه کوچک شدن سفره آنها نیست.

انتهای پیام/گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا