بین الملل

پایان تحصن بزرگ ضد ماکرون در پاکستان پس از وعده اسلام آباد برای اخراج سفیر فرانسه

تحصن هزاران نفر از مردم پاکستان در نزدیکی پایتخت این کشور و در اعتراض به کاریکاتورهای توهین‌آمیز شارلی‌ابدو و حمایت چند باره ماکرون از این اهانت‌ها، پس از قول اسلام آباد به معترضان مبنی بر اخراج سفیر فرانسه به پایان رسید.

موج جدید واکنش‌ها به اقدامات بی‌پایان و توهین‌آمیز نشریه زرد فرانسوی «شارلی‌ابدو» و حمایت مجدد دولت ماکرون از این هتاکی‌ها در پاکستان ابعاد جدیدی به خود گرفته است. شبکه‌های خبری پاکستان دیروز اعلام کردند: «تظاهرات ضد فرانسوی که ظهر روز یک شنبه از مرکز شهر “راولپندی” در مجاورت “اسلام‌آباد” پایتخت این کشور آغاز و در غروب همان روز تبدیل به تحصن در تقاطع “فیض‌آباد” منتهی به پایتخت پاکستان شده بود، با توافق نهایی میان نمایندگان دولت و معترضان به پایان رسید. تفاهم‌نامه تیم مذاکراتی دولت پاکستان و رهبران گروه مذهبی موسوم به “نهضت لبیک یا رسول‌الله” از سوی منابع خبری این کشور منتشر شد که براساس آن دولت پاکستان با خواسته اصلی معترضان یعنی اخراج سفیر فرانسه از اسلام‌آباد موافقت کرده است.
به گزارش «ایرنا» فراخواندن سفیر پاکستان از فرانسه، تحریم رسمی کالاهای فرانسوی در شهرهای پاکستان و رهایی آن دسته از تظاهرکنندگانی که از روز یک شنبه توسط پلیس بازداشت شده بودند از دیگر مطالبات متحصنین بود که در توافق‌نامه مشترک قید شده است. نمایندگان دولت پاکستان متشکل از وزیر کشور و وزیر امور مذهبی موظف شدند که ظرف دو و یا سه ماه آینده پس از رایزنی با مجلس ملی این ‌کشور، طرح اخراج سفیر فرانسه از پاکستان در اعتراض به کاریکاتورهای موهن و مواضع اسلام‌ستیزانه دولت ماکرون را به اجرا بگذارند. موج‌ اخیر تظاهرات ضدفرانسوی در شهرهای پاکستان درحالی است که دولت اسلام‌آباد طی هفته‌های گذشته ضمن احضار سفیر فرانسه به وزارت امور خارجه، مراتب اعتراض شدید خود علیه مواضع ضداسلام رئیس‌جمهوری فرانسه و همچنین تداوم هتاکی نشریه فکاهی شارلی‌ابدو به ساحت نورانی حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلي الله عليه وآله را به دولت پاریس ابلاغ کرد.
چراغ سبز سوئد برای هتاکی!
همزمان از سوئد نیز خبر می‌رسد که دادستانی این کشور در یک اقدام هتاکانه و به دور از عقل سلیم اعلام کرده «آتش زدن قرآن غیر قانونی محسوب نمی‌شود و به همین دلیل پیگیری پرونده هتاکی به کتاب مقدس مسلمانان را متوقف کرد»! بر اساس گزارش رویترز دادستانی سوئد با ادعای اینکه آتش زدن کتاب مقدس مسلمانان مصداق جرم نمی‌باشد، تحقیقات مقدماتی درخصوص هتاکی به این کتاب مقدس در ماه اوت(مرداد ماه) را متوقف کرد. «سوفیا سیرن» در گفت‌و‌گو با تلویزیون ملی سوئد مدعی شد «اثبات ارتکاب جرم در این باره امکان‌پذیر نیست. سوزاندن قرآن به خودی خود غیر قانونی نیست. این مقام دادستانی سوئد اعلام کرد ارزیابی حادثه آتش زدن قرآن براساس اطلاعات و فیلم‌های شاهدان حاضر در محل صورت گرفته است».
در ابتدای سال میلادی جاری، عناصر افراط گرا در سوئد در واکنش به بازداشت یک سیاستمدار راستگرای دانمارکی، در اقدامی وقیحانه، یک نسخه از قرآن را آتش زدند. راسموس پالودان، سیاستمدار راستگرای دانمارکی و رهبر حزب دست راستی «هارد لاین» دانمارک پیشتر در مرز سوئد توقیف و از ورود به این کشور به مدت دو سال منع شده بود. او پیش از آن اعلام کرده بود که به زودی در سوئد، نسخه‌ای از قرآن را خواهد سوزاند.«هارد لاین» یک حزب حاشیه‌ای در دانمارک است که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۹ شکست خورد و موفق به کسب کرسی در پارلمان دانمارک نشد. ایدئولوژی آنها کاملا ضد اسلامی و موافق با ممنوعیت اسلام و اخراج مسلمانان از دانمارک است. آنها با سوزاندن قرآن و گاهی اوقات پیچیدن قرآن در گوشت خوک دست به چنین هتاکی‌هایی می‌زنند. گفتنی است برخی از این کشورهای غربی در حالی اهانت به مقدسات ۲ میلیون مسلمان جهان را «مجاز» می‌دانند که دست‌کم در ۱۶ کشور اروپایی، انتقاد از «افسانه هولوکاست» جرم است!

كيهان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا