دیدنی هاوخواندنی ها

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب

ایران زیبای ‌ما دارای مکان‌های گردشگری بسیار جذاب و دیدنی است و خلیج گواتر یکی از بهترین مکانهای گردشگری است که تجربه لذت بخش آن فراموش نشدنی است .

گواتر از مراکز اصلی پرورش میگو

خلیج گواتر یکی از زیبا‌ترین مناطق گردشگری ایران است که ویژگی‌ها و جاذبه‌های منحصربه فرد طبیعی آن هر گردشگری را به سمت خود می‌کشد . از مردم خون گرم آن تا غذاهای خوشمزه گرفته تا جاذبه‌های شگفت‌آور آن که دیدنشان خالی از لطف نیست .
خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب

خلیج گواتر کجاست؟

در جنوب شرقی‌ترین نقطه روی نقشه کشورمان منطقه‌ای به نام خلیج گواتر وجود دارد، خلیج گواتر واقع در استان سیستان و بلوچستان بین ساحل مکران و دریای عمان است.

خلیج گواتر از نظر امکانات رفاهی و جاذبه‌های مدرن تا نزدیک‌ترین شهر به خود، یعنی شهر چابهار بی‌‌بهره است، اما از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود.
این خلیج به دلیل قرار گرفتن در مجاورت جنگل‌های حرا جزء مناطقی است که توسط محیط زیست حفاظت می‌شود. طبق گفته سازمان حفاطت محیط زیست چابهار خلیج گواتر هر ساله در اوایل پاییز پذیرای تعداد بی‌شماری از پرندگان مهاجر است. طبق آمار حدود ۴۰ گونه از گونه‌های مختلف پرنده‌ها در قالب دسته‌های ۱۰۰ تایی وارد این منطقه زیبا می‌شوند.

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
خلیج گواتر به‌خاطر حیات وحش زیبا و جنگل‌های حرا جز زیبا ترین و مهم‌ترین مکان‌های گردشگری در ایران است . نزدیک بودن به آب‌های اقیانوس هند که سومین اقیانوس بزرگ روی کره زمین است، موجب شده تا گواتر یک دریای بسیار متقاوت نسبت به دریای خزر و خلیج فارس داشته باشد که در نوع خود منحصر به ‌فرد است .یک نکته بسیار جالب درباره خلیج گواتر این است که اگر از آنجا به سمت قطب جنوب حرکت کنید تا قطب جنوب هیچ خشکی دیگری وجود ندارد و بدون واسطه به قطب جنوب متصل است.

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
آشنایی با مردم خلیج گواترمردم بومی این منطقه با وجود زندگی سختی که به‌خاطر بودن در مناطق محروم دارند، مردم بسیار خون گرم و مهربانی هستند و کافیست یکبار به گواتر سفر کنید تا این موضوع برای شما کاملا روشن شود.

مردم اهل گواتر بلوچ هستند و علاوه بر رابطه دوستانه با گردشگران ایرانی ، ارتباط خویشی و نزدیکی با همسایگان خود در گوادر (نام پاکستانی گواتر) پاکستان دارند و رفت وآمد و حتی ازدواج میان‌ آن‌ها مرسوم است.

زبان مردم بومی این منطقه با سایر نقاط استان سیستان و بلوچستان ایران متفاوت است و به زبان بلوچی رایج در پاکستان نزدیک‌تر است، ولی تعداد زیادی از مردم خلیج گواتر به‌ خوبی به زبان فارسی تسلط دارند .

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
گواتر از مراکز اصلی پرورش میگو است که در این سال‌ها کمی از رونق افتاده ، اما همچنان پابرچاست. روستای گواتر نزدیک‌ترین نقطه ایران به مرزهای آبی عمان است و به گفته‌ی اهالی این منطقه کمی مورد بی‌توجهی و بی‌لطفی قرار گرفته است . این منطقه حدودا ۱۶۰ هزار نفر جعمیت دارد و شغل بیشتر مردم این منطقه ماهی‌گیری و حصیربافی است .در خلیج گواتر زن‌ها و کودکان نیز از این موضوع مستثنی نیستند. با ورود به این خلیج زیبا به راحتی دختربچه‌ها و پسر‌بچه‌هایی را مشاهده می‌کنید که در حال فروش دستبند‌های دستباف ، گوش‌ماهی و انواع صدف هستند.

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوبآب وهوای خلیج گواتر

آب و هوای منطقه گواتر در تابستان به دلیل وزش بادهای موسمی معتدل است و شما خیلی احساس گرما نمی‌کنید، اما بهترین فصل برای رفتن به خلیج زیبای گواتر فصل‌های زمستان و بهار است (تا اواخر اردیبهشت ماه) البته اگر قصد شنا در دریایی به رنگ آبی و لذت بردن از سواحل طلایی رنگ را دارید می‌توانید در فصل تابستان نیز به این مکان زیبا بروید. ( تا نابودی کرونا در خانه بمانیم )

در ماه‌های تابستان به دلیل وزش بادهای موسمی ارتفاع امواج به ۱۵ هم می‌رسد و به ‌تازگی خلیج گواتر را تبدیل به مکانی برای ورزش مهیج موج سواری کرده و حتی توانسته نظر گردشگران خارجی را نیز به سمت خود جلب کند.

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
در خلیج گواتر حتما این خوراکی‌ها را امتحان کنید

برخلاف ذائقه بسیاری از مردم ایران ، مردم سیستان و بلوچستان ذائقه تندی دارند و با توجه به نزدیک بودن این استان به کشور پاکستان و هندوستان درک این موضوع زیاد دشوار و پیچیده نیست.

از مهم‌ترین غذاهای خلیج گواتر می‌توان به کرائی ، بریانی ، کابلی پلو و ماهی اشاره کرد :

کرائی 
کرائی انواع مختلفی دارد ، مانند کرائی مرغ ، گوشت و کرائی قرمز که کرائی قرمز از همه تندتر است.
خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
بریانی
بریانی هم نوعی خورشت بامزه تند است که با گوشت قرمز یا مرغ درست می‌شود و می‌توانید آن را با برنج یا نان نوش جان کنید.
خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوبکابلی پلو
کابلی پلو از ترکیب برنج ، گوشت قرمز ، مرغ و ادویه‌های خوشمزه تهیه می‌شود. این غدا چیزی شبیه استانبولی پلو است با کمی تفاوت که حتما از خوردن آن پشیمان نخواهید شد.
خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوبماهی‌ها
بسته به فصلی که به خلیج گواتر سفر می‌کنید ، ماهی‌های متفاوتی سرو می‌شود ولی در بیشتر فصل‌ها ماهی شوریده و شیرماهی قابل دسترس است که خوردن آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم، زیرا ماهی‌ها همگی تازه و روش پخت آن‌ها نیز با تمام مناطق ایران متفاوت است.
خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوبصبحانه‌های خلیج گواتر
برای صبحانه یا میان وعده می‌توانید شیر چای (دودپطی) و نان محلی تازه میل کنید. چای‌های موجود در این منطقه با چای‌های معمولی متفاوت و چای خشک آن به صورت پودر است.میوه‌های خلیج گواتر

از میوه‌های این منطقه می‌توان به انارگلی (میوه کاکتوس) و زیتون چابهاری اشاره کرد؛ انارگلی رنگ بسیار غلیظی دارد که موقع جداکردن پوست آن دستان شما رنگی می‌شود و مزه آن کمی ترش است، اما نکته‌ جالبی که راجع به زیتون چابهاری وجود دارد این است که این زیتون اصلا به شکل زیتون‌های معمولی نیست و ظاهری شبیه به گلابی ولی بسیار کوچک‌تر دارد و مزه آن تقریبا شبیه انبه است.

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
جاذبه‌های گردشگری خلیج گواتر
به جز جاذبه‌های جذاب و دیدنی این منطقه که هر گردشگری را مجاب می‌کند به این نقطه از کشور سفر کند، دیدنی‌های مسیر چابهار تا خلیج گواتر که شامل دریاچه صورتی لیپار ، بندر بریس و کوه‌های مینیاتوری می‌شود نیز جز جاذبه‌هاییست که بازدید از آن‌ها را باید در برنامه خود قرار دهید.دریاچه صورتی لیپار در راه گواتر

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
پس از مشاهده تابلو ۵۵ کیلومتر مانده به گواتر اگر به سمت راست جاده توجه کنید، مسیر خاکی کوچکی وجود دارد که شما را مستقیم به کنار این دریاچه زیبا می‌رساند. البته فاصله دریاچه و جاده زیاد نیست و شما می‌توانید با حدودا پنج دقیقه پیاده‌روی به این مکان شگفت‌انگیز برسید. دریاچه که برای یک شنا و یک تفریح آبی بسیار عالی است و خستگی مسیر را از تن شما بیرون می‌کند، اما به‌دلیل غلیظ بودن آن و وجود مواد معدنی بیش‌از حد در این دریاچه، امکان ورزش‌های زیرآبی مانند اسنورکلینگ و غواصی وجود ندارد.بندر بریس

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
بندر بریس دقیقا در ۵۵ کیلومتری چابهار به سمت خلیج گواتر قرار دار ، یک بندر کوچک ماهیگیری که به‌ خاطر منظر زیبا و طبیعت دلچسب مورد توجه گردشگرها قرار گرفته است. زیباترین بخش این بندر صخره بلند در کنار ساحل است که این روزها مکان خوبی برای گرفتن عکس‌های یادگاری به‌خصوص در غروب آفتاب تبدیل شده است.کوه‌های مینیاتوری در مسیر خلیج گواتر

خلیج گواتر ، آخرین خشکی تا قطب جنوب
تقریبا در تمامی طول جاده چابهار به سمت گواتر ، سمت راست شما کوه‌هایی وجود دارد که با دیدن آن شما فکرمی‌کنید به سیاره دیگری سفر کرده‌اید؛ چیزی شبیه فیلم‌های علمی تخیلی هالیودی ! این کوه‌ها با نام مینیاتوری یا مریخی شناخته می‌شوند که یک توقف کوتاه در این منظره بکر و عالی خالی از لطف نیست ، اما توجه کنید که این کوه‌ها بسیار فرسایش‌پذیر هستند و سریع تبدیل به خاک می‌شوند، پس بالا رفتن از آن‌ها اصلا توصیه نمی‌شود.به روش‌های مختلفی می‌توانید به این خلیج زیبا سفر کنید.

روش اول، سفر با هواپیما
شما می‌توانید با هواپیما به چابهار بروید و از آن‌جا با اتوبوس یا تاکسی به خلیج گواتر بروید.

روش دوم، سفر با قطار
شما می‌توانید با استفاده از قطار به زاهدان رفته و از آن‌جا با اتوبوس یا تاکسی به خلیج زیبای گواتر بروید یا حتی با استفاده از قطار‌ می‌توانید ماشین شخصی خود را نیز با خود ببرید.

روش سوم، سفر ماشین شخصی
برای سفر با ماشین شخصی لازم است به چابهار رفته و از طریق جاده مخصوص چابهار و گواتر به سمت خلیج گواتر حرکت کنید.

لازم به ذکر است که اگر با ماشین شخصی به گواتر سفر می‌کنید مراقب سرعت خود باشید، زیرا با وجود زیبایی‌های چشم‌گیر این منطقه ، مسیر از لحاظ استاندارهای جاده‌ سازی خیلی مطلوب نیست و معمولا چون جاده خلوت است و رانندگی در این مسیر مخصوصا جاده بین چابهار و گواتر نیاز به دقت کامل دارد.

کلام آخر
اگر قصد سفر کردن به خلیج زیبای گواتر را دارید ، با توجه به مرزی بودن منطقه حتما به هشدارهای مرزی و ایمنی توجه کرده تا از بروز هر نوع حادثه ناخوشایندی جلوگیری شود. با توجه به کم‌بودن امکانات در این منطقه نیز حتما امکانات کافی نظیر مواد خوراکی و ابزار ضروری و البته مقداری پول نقد نیز همراه خود داشته باشید.
خبرگزاری صدا و سیما

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا