بین المللقرآن و عترت

دادگاه حقوق بشر اروپا توهین به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله را خلاف قانون اعلام کرد

دادگاه عالی اروپایی، «توهین یا اتهام بستن به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله » را از مصادیق آزادی بیان ندانسته و این اقدام را محکوم و خلاف قانون عنوان کرد.

دادگاه حقوق بشر اروپا  (ECHRیا CEDH) توهین به پیامبر صلی الله علیه و آله را مصداق بارز یک اقدام خلاف قانون دانسته است. در واقع، متعاقب شکایت شهروند اتریشی که به دنبال فرجام‌خواهی نسبت به حکم دادگاه کشور متبوع خود در محکومیت توهین به پیامبر صلیالله علیه و آله  بوده است، دادگاه عالی اروپایی، ضمن تایید حکم دادگستری اتریش، «توهین یا اتهام بستن به پیامبر اسلام» را از مصادیق آزادی بیان ندانسته و این اقدام را محکوم می‌کند.

دادگاه اروپایی، مرکب از هفت قاضی عالی رتبه، معتقد است که موضوع توهین به پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله باعث ایجاد پیش داوری در جامعه و به خطر انداختن صلح و آرامش مذهبی می‌شود. در واقع این حکم نهایی اروپایی در تضاد آشکار با اقدامات اسلام هراسانه اخیر دولت فرانسه است.

البته رأی اخیر دادگاه اروپایی حقوق بشر در محافل لائیسیته فرانسه انعکاس داشته و لائیک‌های متعصب به مخالفت با آن پرداختند. همانطور که بسیاری از روشنفکران فرانسوی به بهانه دفاع از اصول آزادی بیان، اظهار نظرهای مخالفت‌آمیز با بیانات رئیس جمهور فرانسه در حمایت از کاریکاتور پیامبر را هجمه‌ای علیه لائیسیته دانسته و به شدت مورد انتقاد قرار می‌دهند.

انتهای پیام/فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا