بین المللجهاد و شهادت

نظامی ارشد روس: ۲۰ دقیقه ملاقات با حاج قاسم کافی بود تا تمام عمر فراموشش نکنم

«یوگنی گونچاروف» از افسران ارشد روس: سردار مردی آرام و بسیار شجاع بود و با وجود اینکه تلاشی برای نشان دادن موقعیت برتر خود نمی‌کرد اما ارشد بودن او کاملاً مشخص بود. من نمی‌گویم دوست او بودم اما ۲۰ دقیقه‌ای که او را ملاقات کردم، کافی بود تا تمام عمر فراموشش نکنم.

۲۰ دقیقه ملاقات «یوگنی گونچاروف» از افسران ارشد روس شرکت‌کننده در عملیات ویژه ضدتروریستی در سوریه با سپهبد شهید قاسم سلیمانی، آنچنان این افسر روس را تحت تأثیر قرار داده است که می‌گوید: این ملاقات کافی بود تا تمام عمر فراموشش نکنم، او یک قهرمان است.
گونچاروف هنگامی که عازم مأموریت بازدید از اردوگاه پناهجویان سوری به نام «ابودخور» در مرز با اردن بوده و نظامیان آمریکایی مانع ورود او به این منطقه می‌شوند با سردار سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس که در محل بوده است، ملاقات می‌کند و همین ملاقات کوتاه فرصتی می‌شود تا او و مجموعه‌اش به‌شدت تحت تأثیر محبوبیت، اقتدار و اعتماد به نفس سردار دل‌ها قرار بگیرند.
گونچاروف در گفت‌وگو با ایرنا به توصیف ملاقات و آشنایی خود با سردار سلیمانی می‌پردازد که به پنج سال پیش در سوریه بازمی‌گردد و سردار سلیمانی با شجاعت و نبوغش در مدت کوتاهی قلب وی را تسخیر و نظامی روس را تحت تأثیر اقتدار خود قرار می‌دهد.
حاج قاسم ما را از بازرسان آمریکایی‌ها عبور داد
افسر ارشد روس در بیان خاطره‌ای از شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: من چند بار در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به سوریه سفر کرده بودم و چندین مأموریت نظامی را در این کشور در قالب فرماندهی نیروهای ویژه در عملیات ضد تروریستی داشتم.
وی گفت: قرار بود گروه ما از اردوگاه پناهندگان سوری به نام «ابودخور» در مرز با اردن بازدید کند و ماموریتی را در این اردوگاه انجام دهیم اما نظامیان آمریکایی که در نزدیکی اردوگاه مستقر بودند، مانع ورود ما به آن شدند. حدود ۲۰۰ متر از مقر ایست و بازرسی نیروهای آمریکایی، چند خودرو جیپ توقف کرده بود و چند نفر در نزدیکی خودروها نشسته بودند. یکی از آنها آرام نشسته بود و به ما پیشنهاد خوردن قهوه داد و از مترجم ما پرسید که چه می‌خواهیم؟ ما نیز گفتیم که از مقر بازرسی آمریکایی نمی‌توانیم عبور کنیم. این شخص که آرام در جمع نشسته بود و بعد فهمیدم ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس است، به مترجم گفت که مسئله را حل می‌کند و سپس به قولش عمل کرد و ما را از ایست و بازرسی آمریکایی‌ها بدون آنکه به نظامیان آمریکایی توجهی کند، عبور داد. سردار سلیمانی با شجاعت و جرات از نزدیکی نظامیان آمریکایی عبور کرد و کاملاً مشخص بود که شخص بسیار باشهامتی است. او به همراه چند نیروی نظامی از حزب‌الله عراق ما را از کنار سربازان آمریکایی عبور داد و توانستیم مأموریت خود را انجام دهیم.
تلاشی برای نشان دادن موقعیت برتر خود
بر دیگران نمی‌کرد
گونچاروف ادامه داد: از مترجم ما که عضو گارد ریاست‌جمهوری سوریه بود، سؤال کردم این مرد کیست؟ گفت که او ایرانی و ژنرال دو ستاره سلیمانی است. ما با قاسم سلیمانی حدود ۲۰ دقیقه صحبت کردیم و خاطره این دیدار و یاد او برای همیشه در قلبم ماندگار شده است.
وی افزود: سردار مردی آرام و بسیار شجاع بود و باوجود اینکه تلاشی برای نشان دادن موقعیت برتر خود بر دیگران نمی‌کرد اما ارشد بودن او کاملاً مشخص بود. من نمی‌گویم که دوست او بودم اما ۲۰ دقیقه‌ای که او را ملاقات کردم، کافی بود تا تمام عمر فراموشش نکنم. او قهرمان ایران و قهرمان سوریه بود.
کمک شهید سلیمانی برای یافتن کمک خلبان روس
در ادامه به ماموریتی ‌اشاره می‌کند که سردار سلیمانی با نیروهای تحت فرماندهی خود با اقتدار و موفقیت انجام داده است و می‌گوید: ژنرال سلیمانی نه تنها در سوریه و عراق رشادت‌های بسیاری برای ریشه‌کن کردن تروریست‌ها از خود نشان داد بلکه با اقتدار خود، ما روس‌ها را نیز در مواقع حساس برای مبارزه با تروریست‌ها یاری کرد.
او می‌گوید: این مأموریت به زمانی بازمی‌گردد که یک فروند بمب‌افکن سوخوی روسیه در مرز سوریه و ترکیه توسط جنگنده ترکیه سرنگون شد و خلبان این هواپیمای نظامی روسیه کشته شد.
گونچاروف می‌افزاید: بالگرد روسی برای امدادرسانی به خلبان هواپیما به محل حادثه پرواز کرد اما توسط تروریست‌ها در سوریه سرنگون شد. در آن زمان سردار سلیمانی پیشنهاد کمک به روسیه را داد.
نظامی ارشد روس ادامه می‌دهد: سردار سلیمانی به کمک فرماندهی ۱۸ نیروی ویژه سوریه و شماری از نیروهای حزب‌الله عراق این عملیات را اجرا کردند و جسد خلبان هواپیما را پیدا کردند و کمک خلبان بالگرد نیز زنده نجات یافت. از آن زمان ژنرال سلیمانی برای روسیه چهره شناخته شده‌ای بود.
هیچگاه ترور ناجوانمردانه و رذیلانه او را نمی‌بخشیم
نظامی ارشد روس درباره ترور سردار سلیمانی نیز می‌گوید: در ژانویه سال ۲۰۲۰ سردار سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی ترور شد که بسیار ناجوانمردانه بود چرا که او ماموریتی رسمی را اجرا می‌کرد و مدارک هویت وی نیز هیچ مسئله‌ای نداشت اما نیروهای آمریکایی این قهرمان ضدتروریستی را به همراه شماری از یارانش که در ایران و عراق افراد با ارزشی هستند، ترور کردند؛ اقدامی که بسیار رذیلانه بود و ما هیچگاه آن را نمی‌بخشیم.
گونچاروف می‌افزاید: ژنرال سلیمانی یک فرمانده واقعی بود و در همه شهرهایی که توسط نیروی هوافضای روسیه در سوریه آزاد شد، این ژنرال (سردار) بزرگ و نیروهای تحت فرماندهی‌اش در عملیات ضدتروریستی نقش مهمی داشتند و این رشادت‌ها هیچگاه از یادها نخواهد رفت.
کهنه سرباز روس اضافه می‌کند: ژنرال بزرگ ایرانی به این خاطر مورد نفرت آمریکا قرار گرفت که توانست نیروهای بزرگی را در سوریه و عراق منسجم کند و بدون دریافت کمک‌های مالی قابل توجه و با استفاده از منابع محلی نیروی بزرگی را تشکیل داد که استخوان بندی تروریست‌ها را درهم شکست و واشنگتن این را نمی‌توانست تحمل کند.
نظامی ارشد روس می‌گوید: تاکنون چند تابلوی نقاشی که توسط سربازان روس از سردار سلیمانی کشیده شده است و از جمله یک تابلو را که سربازی به نام میخاییل فارغ‌التحصیل انستیتو گراسیموف با ذغال ترسیم کرده است به سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اهدا شده است.
به گفته وی، قرار است سفیر ایران این تابلوی نقاشی سردار سلیمانی را برای نگهداری در موزه‌ای در تهران ارسال کند.
گونچاروف می‌افزاید: تاکنون تابلوی تصویر ژنرال سلیمانی در سه نمایشگاه هنری مسکو شامل نمایشگاه پارک نظامی پاتریوت در غرب مسکو، نمایشگاه خانه ملیت‌های مسکو و قصبه «موس رنگن» به همراه ۲۰ تابلوی هنری دیگر در معرض نمایش قرار گرفته است.
به گفته وی قرار است نمایشگاهی در ماه ژانویه در دمشق پایتخت سوریه برگزار شود و دو تابلوی سردار سلیمانی در کنار تابلوهای دیگر نمایش داده می‌شود و سپس این نمایشگاه در پنج شهر سوریه دایر خواهد شد.
همچنین قرار است نمایشگاهی در یک مرکز نظامی در قصبه موس رنگن در جنوب مسکو دایر شود و دو تابلوی سردار سلیمانی به همراه چندین تابلوی هنری دیگر به نمایش درآید.
کیهان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا