دیدنی هاوخواندنی ها

تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری جاده فیروزکوه، یکی از جا‌های دیدنی اطراف تهران است.

تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری جاده فیروزکوه، یکی از جا‌های دیدنی اطراف تهران است.

ارتفاع آبشار تنگه واشی ۱۵ متر و عمق حوضچه آن بیشتر از یک متر است. این حوضچه ۵۰ متر مربع مساحت دارد.
تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد. در حرکت از سمت تهران به دماوند ۱۷ کیلومتر بعد از فیروزکوه، خروجی به سمت چپ به سوی تنگه واشی است.

 

در واقع بعد از خروج از شهر فیروزکوه و طی مسافت ۲ کیلومتر به سمت تهران، راه آسفالت سمت راست جاده را به سمت تنگه طی کنند. تابلو تنگه ساواشی این راه فرعی را کاملاً مشخص کرده است.

پس از طی ۴.۵ کیلومتر بعد از روستا به انتهای مسیر ماشین رو با طی مسافت تقریبی ۱ کیلومتر  ابتدای تنگه اول است. از ابتدای تنگه اول تا آبشار انتهای راه، مسیری چشم نواز و زیبا را در سه بخش پیش رو است.

تنگه واشی علاوه بر برخورداری از منابع زیبای طبیعی دارای چندین اثر تاریخی نیز هست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در همین تنگه باریک و صعب‌العبور ۱ کتیبه از ۳ کتیبه معروف از دوران قاجار به یادگار مانده است، که دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهرری و تونل وانا در جاده هراز قرار دارند.

هر سه این کتیبه‌ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌اند. فتحعلی‌شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های دوره ساسانی در آن دیار، سه نفر به نام‌های حجارباشی، نقاش‌باشی و معمارباشی را مسئول ساخت این سه کتبیه در تهران کرد که نام هر سه تن در گوشه‌های کتیبه‌ها نمایان است.

کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده است.

بزرگترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی‌قلی میرزا و علی‌نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار دید.

این کتیبه که حدوداً ۱۸۵ ساله است هرچند به دلیل جانمایی مناسب آن برای در امان ماندن از تخریب‌های ناشی از بارش باران و تابش آفتاب در دل کوه قرار گرفته؛ اما متأسفانه از گزند گردشگران در امان نبوده و آسیب‌های بسیاری به آن وارد شده است.

تنگه واشی کجاست؟

گرم‌ترین فصل و ماه سال، یعنی مرداد بهترین زمان رفتن به تنگه واشی است. اما این منطقه در بهار و پاییز هم بسیار زیبا و تماشاییست.

در تنگه واشی، گیاه کمیاب «باریچه» که مصارف مهّم صنعتی و دارویی دارد، می‌روید.

تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی کجاست؟

تا ريشه کن شدن ويروس کرونا و به منظور کنترل اين ويروس منحوس در خانه بمانيم و مجازی سفر کنيم.

خبرگزاري صداوسيما

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا