بین الملل

شخصا بر دستگاه اطلاعاتی کشور نظارت می‌کنم

یک روز پس از وقوع دو انفجار انتحاری در بغداد، نخست‌وزیر عراق ضمن اعلام اقدام برای ایجاد طرحی فراگیر به منظور مقابله با چالش‌های امنیتی آتی در این کشور، گفت که خود شخصا بر دستگاه اطلاعاتی عراق نظارت خواهد کرد.

روز گذشته، دو انفجار انتحاری در منطقه الباب الشرقی در بغداد به وقوع پیوست که طبق آخرین آمار وزارت بهداشت عراق در پی آن ۳۲ تن کشته و ۱۱۰ نفر دیگر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، مصطفی الکاظمی در جلسه یادشده در ارتباط با انفجارهای روز گذشته در بغداد گفت: «امنیت تنها یک کلمه نیست که در رسانه‌ها آن را بر زبان بیاوریم بلکه یک مسئولیت است. آنچه روز گذشته رخ داد، یک شکاف [در نظام امنیتی] بود و ما اجازه تکرار آن را نخواهیم داد».

نخست‌وزیر عراق ادامه داد: «داعش روزانه تلاش دارد که خود را به بغداد برساند؛ [اما] این اقدامات در عملیات‌های پیش‌دستانه خثنی می‌شوند. من خود شخصا بر دستگاه‌های اطلاعاتی نظارت خواهم کرد. ما برای اقدام [در این خصوص]  و به منظور اتخاذ تدابیری فوری شرایط جدیدی ایجاد خواهیم کرد».

الکاظمی در ادامه اظهاراتش ضمن تأکید بر یکپارچگی تلاش‌های نیروهای اطلاعاتی این کشور گفت در ارتباط با عراق و مردم این کشور تعارفی در کار نیست.

وی همچنین اعلام کرد که در ساختار امنیتی و نظامی عراق تغییراتی اعمال شده است و بغداد در حال کار بر روی یک طرح امنیتی فراگیر و مؤثر برای مقابله با چالش‌های آتی است.

 نخست وزیر عراق روز گذشته پس از وقوع انفجار‌های یادشده در بغداد برخی مقامات امنیتی این کشور را برکنار کرد (جزئیات بیشتر).

مصطفی الکاظمی در ادامه اظهاراتش بر لزوم آموزش، ارزیابی توانمندی و آماده‌سازی نیروهای امنیتی این کشور برای مقابله با چالش‌های آتی تأکید کرد و گفت: «در ارتباط با زندگی مردم تعارفی در کار نیست و ما اجازه نخواهیم داد که نهادهای امنیتی درگیر کشمکش‌های میان گروه‌های سیاسی شوند. فرمانده میدانی وظایف سنگینی بر دوش دارد که در صدر آن، تعامل مسئولانه با جایگاه امنیتی قرار دارد. وظیفه ما در این مرحله این است که در سطوح امنیتی، سیاسی و اقتصادی فرماندهان و اعضای ارشدی کارآمد تربیت کنیم».

انتهای پیام/فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا