ورزشی

فوتبال در مدار اخلاق نیست/ از زمانی که ورزش با مادیات عجین شد شئونات اخلاقی از بین رفت

مربی پیشکسوت فوتبال با بیان اینکه با بازیکنان هتاک برخورد قاطعانه شود گفت: متأسفانه از زمانی که ورزش با مادیات عجین شد، بسیاری از شئونات اخلاقی، احترام و ادب از بین رفت.

زد و خورد شدید بازیکنان در پایان بازی گل‌گهر و تراکتور در چارچوب هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال، توهین سرمربی استقلال به سرمربی فولاد، بیانیه دادن و شلوغ‌کاری و موارد مشابه نشان‌گر آن است که اخلاق در سال‌های اخیر تقریبا به حلقه مفقوده در ورزش و به‌خصوص فوتبال ما تبدیل شده و به‌تدریج رنگ باخته است. درحالی‌که ورزش فوتبال در حال حاضر پا را از یک ورزش و سرگرمی صرف فراتر گذاشته و به یک صنعت تبدیل شده و تأثیر زیادی بر هواداران و تهییج آن‌ها گذاشته است، اما متأسفانه در چنین فضایی که همواره عنوان حرفه‌ای را هم یدک می‌کشد، پرخاشگری به معضل جدیدی مبدل شده که آسیب‌های زیادی را به بدنه ورزش وارد کرده است. روزنامه رسالت گفت‌وگویی با غلامحسین پیروانی، مربی پیشکسوت فوتبال انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

از زمانی که ورزش با مادیات عجین شد اخلاق از بین رفت

– متأسفانه از زمانی که ورزش با مادیات عجین شد، بسیاری از شئونات اخلاقی، احترام و ادب از بین رفت.

– تیم‌ها به هر قیمتی به دنبال کسب امتیاز در هر بازی هستند و چنانچه تیمی امتیاز بازی را به دست بیاورد، هیچ اعتراضی به شرایط موجود نمی‌کند، اما به‌محض باخت به همه ارکان ازجمله داور و مسابقه معترض می‌شود.

عمر قهرمانی کوتاه است ولی عمر پهلوانی می‌ماند

– عمر قهرمانی کوتاه است ولی عمر پهلوانی می‌ماند. همه باشگاه‌ها عنوان فرهنگی و ورزشی را استفاده می‌کنند و در ورزش به امام علی (ع) اقتدا می‌نمایند، اما در زمان بردوباخت در مسابقه همه این موارد را زیر سؤال می‌برند. چنین عکس‌العمل‌هایی زیبنده ورزش کشور ما نیست.

با بازیکنان هتاک برخورد قاطعانه شود

– فدراسیون فوتبال و مدیران باشگاه‌ها در برابر چنین رفتارهایی باید برخورد قاطعانه و سخت‌گیرانه‌ای داشته باشند.

– معتقد هستم نباید با انجام هر خطایی به‌اصطلاح سر بازیکن یا مربی بریده شود، اما باید با برخورد قاطعانه جلوی رفتارهای بعدی آن‌ها گرفته شود.

– در لیگ‌های حرفه‌ای دنیا هرگز به داور توهین نمی‌شود و بسیار ضابطه‌مند عمل می‌شود و درواقع باید گفت آن‌ها اسلامی عمل می‌نمایند.

مربیان و مدیران برای جلوگیری از اخراج دست به هر کاری می‌زنند

– متأسفانه مربیان و مدیران باشگاه‌ها در حاشیه امن نیستند و هر زمان تیمی بازی را واگذار کند برای جلوگیری از اخراج، دست به انجام هر کاری می‌زنند.

– مربیان و مسئولان ورزشی دائما در سخنان خود اعلام می‌کنند که این کشور متعلق به امام زمان(عج) است، اما در عمل هیچ تأسی از ایشان نمی‌شود.

بی‌احترامی و هتاکی در گذشته کمتر از وضعیت کنونی بود

– ورزشکاری که مطرح می‌شود دیگر متعلق به خودش نیست تا هر کاری که خواست  انجام دهد. حجازی‌ها، مظلومی‌ها، پورحیدری‌ها و بسیاری دیگر از بزرگان فوتبال از دنیا رفتند که باید از این مسئله درس گرفته شود.

– بی‌احترامی و هتاکی فوتبالیست‌ها در گذشته نسبت به یکدیگر و یا مربیان هم وجود داشت، اما میزان آن به‌مراتب کمتر از وضعیت کنونی بود و مانند امروز که برای به دست آوردن امتیاز هر برخوردی از سوی بازیکنان سر بزند، وجود نداشت.

انتهای پیام/فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا