بین الملل

کاخ سفید بار دیگر موضع دولت بایدن درباره برجام را تکرار کرد

سخنگوی کاخ سفید بار دیگر موضع دولت آمریکا درباره بازگشت به برجام را تکرار کرد.

«جن ساکی»، سخنگوی کاخ سفید شامگاه پنجشنبه در کنفرانس خبری بار دیگر موضع دولت آمریکا درباره بازگشت این کشور به برجام را تکرار کرد.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص برجام گفت: «چنانچه ایران به رعایت کامل تعهداتش ذیل برجام برگردد ایالات متحده همین کار را انجام خواهد داد.»

وی اضافه کرد: «این مطمئناً نخستین گام مورد نیاز خواهد بود.»

جن ساکی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا بازگشت ایران به برجام برای آغاز گفت‌وگو درباره این توافق لازم است گفت: «مطمئناً گفت‌وگوهایی هستند که باید با شریکان و متحدان ۱+۵ شوند. کارهای زیادی هست که باید انجام شود، اما [گفت‌وگو با ۱+۵] گام بعدی در این روند خواهند بود.»

مقام‌های دولت «جو بایدن» در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند که  قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند. با وجود این، دولت جدید آمریکا می‌گوید قصد دار از بازگشت به برجام به عنوان سکویی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کنند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته‌ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می‌گویند بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام‌هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

 ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن زمان اعلام کرده الزامی برای رعایت محدودیت‌های مندرج در برجام در زمینه غنی‌سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران گفته همه این گام‌ها بازگشت‌پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

انتهای پیام/ فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا