اقتصادیعمومی

پشت‌پرده فشار دولت برای لغو تحقیق و تفحص از فولاد/ ماجرای قرارداد همسر واعظی با فولاد مبارکه اصفهان چیست؟

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به اصفهان سفر می کند و می گوید نباید فولاد مبارکه سیاسی شود؛ سیاسی نشدن فولاد یعنی همسر آقای واعظی با این مجتمع قرارداد پژوهشی ببندد!

 شبکه اطلاع رسانی راه دانا گفت‌وگویی با سید ناصر موسوی لارگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

از تضییع حقوق بیت المال جلوگیری کنیم

– هفته گذشته رئیس مجلس حکم اعضای هیئت تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان را امضا کردند.

– هدف ما از این تحقیق و  تفحص این بوده که از تضییع حقوق بیت المال جلوگیری کنیم.

فولاد مبارکه اصفهان خصوصی نیست

– فولاد مبارکه اصفهان علی‌رغم اینکه در فضای مجازی اعلام می‌شود که این مجموعه خصوصی است، خصوصی نیست و حدود ۳۰ درصد از آن متعلق به سهام عدالت است و ملت ایران سهام دار آن هستند.

– همچنین ۲۰ درصد آن متعلق به ایمیدرو است که دولت عهده دار آن است و حدود ۱۵ درصد متعلق به بانک مهر اقتصاد است که بعد از ادغام آن در بانک سپه این بخش از سهام فولاد نیز دولتی شده است.

بده و بستان‌های فساد انگیز در فولاد

– مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه ظرف ۲ سال گذشته سه بار تغییر کرده است، مدیر روابط عمومی در برخی مقاطع شاید ۴ تا ۵ سال این مسئولیت را برعهده داشته است اما در ۲ سال گذشته در این بخش با تغییرات مکرر مواجه بودیم.

سفره‌ای پهن است و استاندار از آن تطمیع می‌شود!

– جای سوال است که یک مدیر فاسدی که فساد او مشخص شده است و تنها در یک مورد آن سازمان بازرسی رسما اعلام نظر کرده که در بحث خرید الکترود فقط ۲۷ میلیون یورو به این مجتمع خسارت وارد کرده است، چه دلیلی دارد که استاندار اصفهان نامه می‌زند که این مدیر فاسد باید بماند؛ این یعنی سفره‌ای پهن است و استاندار از آن تطمیع می‌شود.

– برای چه وزیر دولت برای ماندن این مدیر فاسد پافشاری می‌کند؟ آقای وزیر هم مهمان فولاد مبارکه بودند و در جریان سفرشان به اصفهان در مهمانسرای این مجموعه اقامت داشتند.

ماجرای قرارداد همسر واعظی با فولاد مبارکه اصفهان

– در شرایطی که مردم با مشکلات معیشتی و اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به اصفهان سفر می‌کند و می‌گوید نباید فولاد مبارکه سیاسی شود!

– سیاسی نشدن فولاد یعنی همسر آقای واعظی با این مجتمع قرارداد پژوهشی ببندد و از طرف دیگر بگوید که مدیر فاسد این مجموعه باید تا انتخابات بماند.

– تنها جایی که الان پول فراوان برای هزینه‌های انتخاباتی دارد فولاد مبارکه است.

دلیل حمایت سیاسیون از یک فرد فاسد در فولاد مبارکه

– فقط ۲۵ هزار میلیارد تومان سود سال ۹۹ مجتمع فولاد براساس پیش بینی‌های صورت گرفته است.

– چنین دارایی هایی در این مجموعه وجود دارد و دلیل حمایت سیاسیون از یک فرد فاسد در مدیریت این مجموعه کاملا روشن می‌شود.

وزیر ناکارآمدی در راس وزارت صمت قرار گرفته

– وزیر ناکارآمدی در راس وزارت صمت قرار گرفته است که اختیار صندلی خودش را ندارد.

– وزیر صمت نمی تواند یک مدیر جزء را جا به جا کند؛ باید حتما از آقای واعظی اجازه بگیرد و شخص رئیس جمهور این اجازه را بدهد که این فرد جا به جا شود.

می‌خواهند جلوی تحقیق و تفحص از فولاد را بگیرند

– وقتی قرار بود در دوره قبل تحقیق و تفحص از فولاد صورت بگیرد برخی آمدند در مجلس هزینه کردند و جلسه برگزار کردند که اجازه ندهید این تحقیق و تفحص انجام شود و تمام این موارد مستنداتش وجود دارد.

برخی در فولاد حضور فیزیکی ندارند اما ۴۰ میلیون حقوق می‌گیرند!

– از هفته آینده هیئت تحقیق و تفحص برای بررسی مواردی که در این تحقیق و تفحص درخواست شده است در این مجتمع مستقر خواهند شد.

– مواردی از قبیل خرید و فروش ها، قراردادها، نیروی انسانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

– در قانون به طور روشن عدم به کارگیری بازنشستگان مورد اشاره قرار گرفته است اما الان برخی در مجتمع فولاد حضور فیزیکی ندارند اما ماهیانه ۴۰ میلیون تومان حقوق می گیرند و عده ای به نان شب محتاج هستند.

هیچ اهرم فشاری نمی‌تواند مانع این تحقیق و تفحص شود

– هیچ اهرم فشاری نمی‌تواند در مسیر این تحقیق و تفحص خللی ایجاد کند.

– در جریان امضاهایی که صورت گرفت و به حدود ۱۹ امضا رسید، رفت و آمدها به مجلس زیاد بود اما من در جلسه کمیسیون رسما اعلام کردم حتی اگر هر ۱۸ نفر دیگر انصراف دهند من به تنهایی این مسیر را ادامه می‌دهم زیرا تخلفات محرز است و شکی در آن نیست.

انتهای پیام/فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا