اسلام،قرآن و عترت،مهدویت

منظور اهل بیت علیهم السلام از باب الحوائج بودن قمر بنی هاشم سلام الله علیه چیست؟

چهارم شعبان، سال روز ولادت پرچم دار بزرگ کربلا، حضرت عباس علیه السلام است. قمر بنی هاشم سلام الله علیه در سال ۲۶ هجری قمری، در مدینه، دیده به جهان گشودند. ایشان در دامان امیرالمؤمنین علیه السلام و مادر گرامی اش به گونه‌ای پرورش یافتند که به مظهر غیرت، ایثار و شجاعت تبدیل شدند. حضرت عباس علیه السلام در طول حیات خویش از محضر پدر و امام حسن و حسین علیهماالسلام ، بیشترین بهره را بردند و جامع فضایل نیکو شدند.


بیشتر بخوانید


حضرت عباس علیه السلام در واقعه کربلا گرفتار آزمون سختی شدند و سربلند از آن خارج شدند. قمر بنی هاشم سلام الله علیه دارای القاب فراوانی هستند که یکی از آن‌ها باب الحوائج است. یکی از دلایلی این که ایشان به مقام باب الحوائجی رسیده اند، به دلیل این نیست که، دست یا پای ایشان را قطع کردند و یا چشمشانشان را تیر باران کردند؛ بلکه علت آن امر دیگری است. آنگونه که حضرت ابوالفضل علیه السلام آزمایش شدند، هیچ یک از شهدای کربلا اینگونه آزموده نشدند.

منظور اهل بیت (ع) از باب الحوائج بودن قمر بنی هاشم (ع) چیست؟ +فیلم
شیعیان برای حضرت عباس علیه السلام جایگاه معنوی بالایی قائلند و او را باب الحوائج می‌خوانند و به ایشان متوسل می‌شوند. باب به معنای در و حوائج جمع حاجت است. باب الحوائج یعنی در‌های حاجت؛ یعنی هر که حاجتی دارد، می‌تواند از این طریق حاجتش را بگیرد. حضرت ابوالفضل العباس سلام الله علیه به جهت این که در درگاه خدا مقرب است، باب الحوائج خوانده می‌شود، چون می‌توان با توسل به آن حضرت، حاجت خویش را گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال موسویان سخنران و کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، به یکی از ویژگی‌های حضرت اباالفضل سلام الله علیه اشاره کرد و گفت: از بزرگترین خصوصیاتی که اهل بیت علیهم السلام برای قمر بنی هاشم سلام الله علیه بیان کردند «باب حوائج الی الله» بودن ایشان است؛ زیرا حضرت اباالفضل سلام الله علیه عبد صالح و مطیع خداوند بودند و با پیروی از فرامین الهی دنیا را به آخرت خود فروختند و به چنین جایگاه والایی دست پیدا کردند.

منظور اهل بیت (ع) از باب الحوائج بودن قمر بنی هاشم (ع) چیست؟ +فیلم
وی افزود: باب الحوائج دو معنا دارد؛ معنای اول که از لفظ باب الحوائج برداشت می‌شود، این است که حضرت عباس علیه السلام حوائج و نیاز‌های مردم را پاسخ می‌دهند. ما در طول سال و در اسناد تاریخی مشاهده می‌کنیم که ادیان الهی اعم از شیعه و سنی، ارمنی‌ها زرتشتی‌ها و کسانی که اطراف ما در کشور‌های مختلف زندگی می‌کنند از حضرت ابوالفضل علیه السلام حاجت خود را طلب و دست نیاز به سوی ایشان دراز می‌کنند که البته این یک معنای سطحی است.

منظور اهل بیت (ع) از باب الحوائج بودن قمر بنی هاشم (ع) چیست؟ +فیلم
این کارشناس مذهبی ادامه داد: درباره حضرت ابوالفضل علیه السلام آن مطلبی که اهل بیت علیهم السلام فرمودند این است که ایشان «باب حوائج الی الله»، هستند. یعنی اگر کسی بخواهد در مسیر بندگی پروردگار قرار بگیرد و حقیقت معنا و بندگی خداوند را بفهمد باید این خواسته را از حضرت عباس علیه السلام طلب کند. گاهی اوقات ما انسان‌ها حاجت هایمان دنیایی است، اما برخی فراتر فکر می‌کنند و دوست دارند در خدمت مکتب اهل بیت و امام حسین علیهم السلام در عالی‌ترین درجات الهی باشند در نتیجه باید حاجتشان را از قمربنی‌هاشم سلام الله علیه درخواست کنند.

منظور اهل بیت (ع) از باب الحوائج بودن قمر بنی هاشم (ع) چیست؟ +فیلم
حجت الاسلام موسویان در پایان گفت: همانطور که ما در زیارت حضرت ابوالفضل علیه السلام می‌خوانیم «السَّلامُ عَلَیْکَ أَیُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ الْمُطِیعُ لِلّٰهِ وَ لِرَسُولِهِ وَلِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَالْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَیْهِمْ وَسَلَّمَ»، سلام بر تو‌ای بنده شایسته فرمان‌بر خدا و رسول خدا و امیرمؤمنان و حسن و حسین (درود خدا بر آنان باد). حضرت عباس علیه السلام درب و بابی است که حاجت‌های الهی در آن عرضه می‌شود و ایشان با غیرت و جانفشانی خود رضایت اهل بیت علیهم السلام را بدست آوردند. پس اگر ما می‌خواهیم به قرب الهی دست پیداکنیم باید این خواسته را از قمر بنی هاشم علیه اسلام طلب کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا