بین الملل

روزهای غم‌بار مسلمانان روهینگیا؛ جان‌باختن چندین نفر و تخریب هزاران سرپناه در بنگلادش

در پی وقوع آتش‌سوزی در اردوگاه پناهجویان روهینگیا در جنوب بنگلادش، چندین نفر جان باختند و هزاران سرپناه نیز در آتش سوخت.

مقام‌های محلی و شاهدان عینی می‌گویند در پی وقوع آتش‌سوزی روز دوشنبه در اردوگاه پناهجویان روهینگیا در جنوب بنگلادش، چند نفر جان باخته‌اند و هزاران خانه نیز در آتش سوخته است. این آتش‌سوزی بدترین نوع آن طی چند سال اخیر بوده است.

تصاویر و ویدئوهای منتشر شده نشان می‌دهد آتش‌ در اردوگاه «بالوخالی» در «کاکس بازار» بنگلادش زبانه می‌کشد و در حالی که دود سیاه بر فراز سرپناه‌های مسلمانان روهینگیا دیده می‌شود، آنها برای حفظ دارایی‌های خود از حریق تلاش می‌کنند.

سخنگوی «کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان» در کاکس بازار گفته در پی وقوع آتش‌سوزی، نیروهای امدادی به کمک پناهجویان شتافته‌اند اما آنها می‌گویند در این حریق شمار زیادی از سرپناه‌های آنها از بین رفته و چند نفر نیز جان باخته‌اند. علت وقوع آتش‌سوزی هنوز مشخص نشده است.

ساعاتی بعد، سازمان ملل اعلام کرد در پی این آتش‌سوزی ۱۵ نفر کشته و ۴۰۰ تن دیگر مفقود شده‌اند. همچنین در این حادثه ۵۶۰ تن مجروح و ۴۵۰۰۰ نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.

این اولین آتش‌سوزی در اردوگاه‌های پناهجویان روهینگیا نیست. آژانس پناهندگان سازمان ملل روز ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ (بیست و پنجم دی ماه ۱۳۹۹) اعلام کرد بیش از ۵۵۰ پناهگاه متعلق به حدود ۳۵۰۰ آواره روهینگیا بر اثر آتش‌سوزی در اردوگاه «نیاپارا» در مرز بنگلادش با میانمار تخریب شده است. این حادثه البته تلفاتی در پی نداشت.

آتش‌سوزی‌های اخیرفارس در حالی اتفاق افتاده که به‌رغم هشدارهای گروه‌های حقوق‌بشری، بنگلادش قرار است بین دو تا سه هزار تن از مسلمانان روهینگیا را به جزیره‌ای دورافتاده بفرستد. بنگلادش از اواسط آذرماه تاکنون، حدود ۳۵۰۰ پناهنده روهینگیایی را به جزیره «بهاسان چار» فرستاده است.

بیش از یک میلیون نفر از مسلمانان روهینگیا که اکثریت آنها پس از حملات ارتش میانمار در سال ۲۰۱۷ مجبور به ترک این کشور شده‌اند، در اردوگاه‌های جنوب بنگلادش زندگی می‌کنند. طبق تحقیقات سازمان ملل، حملات ارتش میانمار با هدف «نسل‌کشی» بوده است. در جریان این خشونت‌ها بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شدند.

انتهای پیام/فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا