اقتصادی

دولت سیزدهم به وعده‌اش عمل کرد؛ پرداخت ۲۶۵ میلیارد تومان به کشاورزان خسارت‌دیده از خشکسالی در اصفهان

 در جلسه گارگروه سازگاری با کم آبی در استان مقرر شد تا پایان ماه ۲۶۵ میلیارد تومان به کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی پرداخت شود.

در سی و سومین جلسه گارگروه سازگاری با کم آبی استان مقرر شد تا پایان ماه ۲۶۵ میلیارد تومان به کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی پرداخت شود. همچنین برای سرعت بخشیدن به نصب کنتورهای هوشمند تصمیماتی گرفته شد. در این جلسه مهم‌ترین موضوع نحوه پرداخت خسارات و  مطالبات کشاورزان بود.

معاون هماهنگی و امور عمرانی استانداری اصفهان با اشاره به پرداخت مطالبات کشاورزان، اظهار داشت: مقرر شد در مجموع حدود ۲۶۵ میلیارد تومان تا پایان ماه به کشاورزان آسیب‌دیده از سوی جهاد کشاورزی پرداخت شود.

مهرداد زینلیان افزود: آن دسته از کشاورزانی که حق آبه دارند و در لیست جهاد کشاورزی ثبت شده‌اند شامل دریافت این مطالبات هستند.

معاون هماهنگی و امور عمرانی استانداری اصفهان با بیان اینکه این هزینه‌ها به صورت علی الحساب به حساب کشاورزان واریز می‌شود، گفت: کشاورزان تا پایان ماه جاری این هزینه را دریافت خواهند کرد.

نصب کنتورهای هوشمند برای جلوگیری از برداشت‌های غیر مجاز یکی دیگر از این موضوعات هوشمند بود.

زینلیان تصریح کرد: مقرر شد با راه اندازی کارگروه تخصصی، جزئیات طرح نصب کنتور هوشمند و تامین هزینه‌های آن مورد  بحث و بررسی قرار گیرد.

در استان اصفهان ۶۵ هزار حلقه چاه وجود دارد که یک سوم آن غیر مجاز است، براساس آمار مسئولان آب منطقه‌ای از سال ۸۴ تا کنون بیش از ۷۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز پر شده که حجم صرفه‌جویی آن ۲۲۱ میلیون متر مکعب بوده است.

در این جلسه درخصوص طرح‌های تعادل بخشی حوزه زاینده‌رود هم بحث شد و همچنین نحوه بررسی و پایش حق‌آبه‌ها و دفترچه‌های کشاورزی یکی دیگر از مصوبات این کارگروه بود که مقرر شد کمیته آن را بررسی و نتیجه را به کارگروه اعلام کند.

معاون هماهنگی و امور عمرانی استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: قرار شد بحث مسلوب المنفعه کردن چاه‌های غیر مجاز زاینده‌رود تسریع شود، در سال جاری ۴۱۷ چاه پر شده است.

به گزارش تسنیم، خشک شدن زاینده‌رود چالش‌های متعددی از جمله مشکلات زیست محیطی، به خطر افتادن معیشت کشاورزان و تهدید فرونشست و انتشار ریزگردها را به دنبال داشته است.

انتهای پیام/۱۶۶/ش/تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا