سبک زندگی/خانه وخانوادهقرآن و عترت،مهدویت، جهان اسلام

نمونه‌های تربیتی و عبودی حضرت زهراسلام الله علیها/ ملائکه هم خدمت‌گزار صدیقه طاهره بودند

امروز سالروز میلاد با سعادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است، بانویی که در طول تاریخ نه تنها بهترین الگو برای زنان بلکه اسوه صبر، شجاعت، تقوا، عبادت و نمونه یک زن و مادر موفق برای بشریت است.

 ۲۰ جمادی‌الثانی برابر است با سالروز میلاد با سعادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ، بانویی که در طول تاریخ نه تنها بهترین الگو برای زنان بلکه اسوه صبر، شجاعت، تقوا، عبادت و نمونه یک زن و مادر موفق برای بشریت است.

حضرت زهرا سلام الله علیها الگوی عبادت و بندگی

حجت‌الاسلام عبدالحمید فاطمی‌تبار کارشناس مذهبی و پژوهشگر اهل بیت علیهم السلام در گفت‌وگو با فارس حضرت زهرا سلام الله علیها را نمونه و الگوی بندگی و عبادت دانست و گفت: از امیرمؤمنان علی علیه السلام نقل شده است که خداوند در شب معراج خطاب به پیامبر صلی الله علیه وآله فرمود: «ای احمد! آیا می‌دانی کدام زندگی گواراتر است؟ و کدام عمر پایدارتر است؟ عرض کرد: بار خدایا! نه نمی‌دانم.» فرمود: زندگی گوارا آن زندگی است که صاحب آن از یاد من خسته نشود. نعمت مرا فراموش نکند؛ به حق من نادان نباشد و شب و روز در طلب خشنودی من باشد.» (ارشاد القلوب، ص ۲۰۴)

وی ادامه داد: از این رو، حسن بصری درباره فاطمه زهرا سلام الله علیها می‌گوید: «مَا کَانَ فِی هَذِهِ الْأُمَّةِ أَعْبَدُ مِنْ فَاطِمَةَ کَانَتْ تَقُومُ حَتَّى تَوَرَّمَ قَدَمَاهَا؛ (مناقب؛ ج‏۳ ؛ ص۳۴۱) به قدری دختر پیغمبر عبادت کرد و در محراب عبادت ایستاد که پاهایش از ایستادن در محراب عبادت، ورم می‌کرد!»

الگوی همه انسان‌های آزادمرد با ایمان قوی به خداوند

این کارشناس مذهبی صدیقه طاهره سلام الله علیها را نمونه ایمان واقعی به خداوند دانست و گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها را به عنوان بانوی الگوی همه انسان‌های آزادمرد، در اوج قله ایمان است. بهترین گواه بر وجود سراسر ایمان او، یکی تأمل در زندگی و رفتار و حالات خود او است و دیگری هم شهادت رسول خدا صلی الله علیه وآله است.

وقتی ملائکه هم به صدیقه طاهره خدمت می‌کردند

وی با بیان روایتی از حضرت سلمان درباره ایمان حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: پیامبر خدا صلی الله علیه وآله حضرت سلمان را برای کاری نزد فاطمه سلام الله علیها فرستاد. سلمان می‌گوید: من بر درب خانه ایستاده و سلام کردم و شنیدم که فاطمه سلام الله علیها در داخل خانه مشغول تلاوت قرآن است و آسیاب می‌چرخید، در حالی که کسی آن جا نبود! حضرت سلمان در آخر روایت می‌فرماید: وقتی این مطالب را به عرض رسول خدا صلی الله علیه وآله رساندم، وی تبسمی کرده و فرمود: ای سلمان! همانا خداوند متعال قلب و جوارح دخترم فاطمه را از ایمان مملو کرده است، لذا وی بدون دغدغه مشغول عبادت پروردگار است، پس خداوند فرشته‌ای به نام «زوقابیل» را مأمور نموده تا آسیاب را بگرداند و خداوند کارهای دنیا و آخرت فاطمه را عهده دار شده و او را کفایت می‌کند.» (مناقب؛ ج‏۳ ؛ ص۳۳۷)

خردسال ترین شب زنده داران عالم

حجت‌الاسلام فاطمی‌تبار درباره شیوه‌های تربیتی حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: نقل است حضرت زهرا سلام الله علیها به دلیل اهمیت عبادت و بندگی خداوند و تربیت دینی فرزندانش، در شب‌های قدر، فرزندانش را در روز می‌خوابانید تا کاملاً استراحت کنند و غذای کمتری به آنان می‌داد تا بدین گونه زمینه و موقعیت بهتر و مطلوب‌تری از نظر جسمی و روحی برای شب‌زنده‌داری داشته باشند.» (دعائم الإسلام؛ ج ‏۱؛ ص۲۸۲ِ)

حضرت زهرا سلام الله علیها و امام علی علیه السلام بهترین نمونه‌ها برای زن و مرد مکمل یکدیگر

این کارشناس خانواده با بیان اینکه خداوند حضرت زهرا سلام الله علیها و امام علی علیه السلام را آفریده شده برای یکدیگر دانست و گفت: در اسلام، زن و مرد، یار و یاور و مکمّل یکدیگرند و تکامل هنگامی حاصل می‌شود که این دو، در تعامل صحیح و مجاز، یکدیگر را کامل کنند. به فرمایش خداوند متعال در قرآن کریم: «هُنَّ لِبَاسٌ لَکُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ؛ (سوره بقره آیه ۱۸۷) آنها لباس شما هستند و شما لباس آن ها (هر دو، زینت هم و سبب حفظ یکدیگرید).» خداوند در آیات دیگری چنین می‌فرماید: «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً؛ (سوره روم، آیه ۲۱) و از نشانه‌های او این که، همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد.» و امام علی و صدیقه طاهره سلام الله علیهمانمونه بارز این آیات هستند.

انتهای پیام/فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا