دیدنی هاوخواندنی ها

جاذبه‌های بهارانه کازرون؛ از نخلستان‌های سرسبز خرما تا تنگه‌های چشم‌نواز

بخش خشت از توابع شهرستان کازرون، با مناطق مختلف زیارتی، تفریحی و گردشگری دارای کوهستانی سرسبز با چشم اندازهای بسیار زیبا و مردمانی خونگرم‌ و مهمان‌ نواز است که از اواسط زمستان تا اواسط بهار با آب و هوای دلنشین‌ و بی نظیر، میزبان‌ گردشگران‌ و دوستداران طبیعت است.

جاذبه‌های بهارانه کازرون؛ از نخلستان‌های سرسبز خرما تا تنگه‌های چشم‌نواز

بخش خشت از توابع شهرستان‌ کازرون است که شهر خشت به عنوان  مرکز این بخش می باشد و دارای دو دهستان به نام‌ های امامزاده محمد علیه السلام و بورکی است.

این بخش دارای ۳۰ روستا است. خشت به فاصله ۵۵ کیلومتری جنوب غربی کازرون واقع شده است. قدمت این دیار حداقل به اوایل دوران اسلامی می رسد که از توابع شهر بیشاپور به شمار می رفت.

معنی کلمه خشت در فرهنگ فارسی، نوعی اسلحه است که در جنگ های قدیم به کار می رفت و آن نیزه کوچکی بوده که با دست به طرف دشمن می انداختند.

نوشته های مشابه

 

پایه معیشتی مردم این منطقه بیشتر بر کشاورزی، دامداری و باغداری استوار است. گندم، جو، صیفی و مرکبات از محصولات کشاورزی این ناحیه به شمار می آیند اما خشت را با نخلستان های زیبا و خرمای معروف  کبکاب می شناسند.

در روستای شهباز خانی، نخلستان های سرسبز و زیبا و خرمای باکیفیت آن زبان زبانزد خاص و عام‌ است که نرگس زارهای زیبا و معطر بین‌ نخل ها حکایتی دیگر از بهاری سبز در دل زمستان این سرزمین دارد.

همچنین درختان جنگلی از جمله ارژن، بنه، اهلوک یا آلوک، کُنار و بلوط نیز به وفور در کوهستان های این ناحیه یافت می شود که برخی از اهالی از این درختان استفاده اقتصادی می کنند. آویشن‌ کوهی و بابونه های خودرو و معطر خشت نیز از مرغوبیت خاصی برخوردار است.

از آثار تاریخی این منطقه، تنگ جیز می باشد که این تنگه در مجاورت شهر خشت و در مجاورت ضلع غربی رشته کوهی  واقع شده است.

فاصله این تنگه تا شهر خشت ۴ کیلومتر است و به لحاظ جغرافیایی فاصله این تنگ از شهر کازرون ۶۴ کیلومتر می باشد.

درون این تنگه علاوه بر وجود یک چشمه بسیار زیبا، آثاری از دوران ساسانی و اسلامی از جمله قلعه دختر، جوی آبی از جنس ساروج  و حوضچه های سنگی واقع شده است.

آب چشمه در انتهای این تنگه به شکل بسیار زیبا از بدنه کوه به صورت قطرات باران به درون تنگه می چکد. به علت چکه های مداوم آب چشمه، آنجا همیشه سرسبز و خرم‌است که منظره ای جالب مانند تابلو نقاشی ساخته است که نظر هر ببیننده ای را به خود جلب می کند.

اطراف این‌ چشمه و در این‌ تنگه، پرندگان خوش صدا با آواز بسیار جالب، آرامش خاصی به این منطقه بخشیده اند و همین‌ مهم‌ دلیل استقبال خوب گردشگران و دوستداران‌ طبیعت همچنین حامیان‌ محیط زیست شده و این‌ منطقه را به عنوان‌ منطقه ای با جاذبه گردشگری عالی تبدیل کرده است.

آواز ( بلبل کمری یا کمرکولی ) که آنجا به زبان‌محلی ( کُلکمری ) می گویند، بهشتی دیگر است. این‌ آوازها مهر و عطوفت آسمان و زمین را به هم‌ گره می زنند تا بیشتر به سخاوت و بخشندگی پروردگار پی ببریم‌ و از نعمت های فراوان و بی نظیرش بهره ‌مند شویم.

منطقه بارون‌ زنی در کوه تاریخی تنگ‌ جیز نیز از جاذبه های زیبا و معروف گردشگری آنجا است که مشرف به روستای امامزاده علی علیه السلام خشت است.

اوج زیبایی این‌ مناطق از اواسط زمستان‌ تا اواسط بهار است. وقتی شکوفه های بادام‌ کوهی به روی زندگی می خندد و همه جا معطر می شود. شکوفه های بادام‌ کوهی و آواز پرندگان‌ کلکمری، نهایت زیبایی خاصی به رنگ‌ و بوی بهشت را نوید می دهند.

در ضلع شرقی همان رشته کوه، تنگ هامون است که این تنگه نیز زیبایی خاص خودش را دارد. نمای دره و کوه های زیبای تنگ‌ هامون هم دیدنی است.

امامزاده چهارده معصوم علیهم السلام نیز از دیگر آثار تاریخی  زیبای این‌ منطقه است. بنای چهارده معصوم یک بنای چهار تاقی گنبد دار با پلان مربع شکل می باشد. این بنا در قسمت کف، دارای چهارده ستون که دارای چهارده تاق هلالی شکل می باشد. از این لحاظ به چهارده معصوم معروف می باشد. در قسمت بالای این چهارده ستون لچکی‌ ها قرار دارد.

در قسمت بالای لچکی ها، چندضلعی می باشد که در قسمت چندضلعی ها به دایره تبدیل شده و گنبد بر روی دایره آن قرار دارد. بنای چهارده معصوم دارای یک درب ورودی راهرو شکل که به سمت شمال باز می شود قرار دارد.

از آثار ثبت شده میراث فرهنگی، تپه چاه مٌسَلَم مربوط به دوره قاجاریه، بقعه چهارده معصوم مربوط به دوره زندیه، تپه مسجد رستم سلطان در زمان زندیه، تپه سید جعفر مربوط به قرن دهم و همچنین تنگ‌ چیز می باشد.

تنگ‌ میدان و کوهی معروف به کوه  درختی که مشرف به آن پارک‌ کوهستان واقع شده است و جزء مناطق گردشگری است. پارک‌ جنگلی کوهستان نیز بسیار زیبا است.

از بلندای  پارک‌ کوهستان چشم‌ انداز زیبای نخلستان‌های سر سبز، نمای  بسیار عالی به این‌ منطقه داده است که حدود ۲ میلیون‌ نخل می باشد.

تنگ‌ میدان و پارک جنگلی کوهستان، مکان‌ خوبی برای گردشگران محسوب می شود.

بخش خشت از جاذبه های گردشگری خاصی برخوردار است که پرداختن به همه آنها، در این فرصت کوتاه، میسر نیست.

کوهستان این بخش در فصل زمستان و بهار باصفا و دیدنی است. این بخش دارای مردمانی خونگرم‌ و مهمان نواز می باشد. مردم‌ این‌ منطقه، تابستان‌ گرمی را تجربه می کنند. البته تا حدودی این‌ گرما مربوط به خرما است که در جنوب، به آن گرمای خرماپزان می گویند.

بخش خشت با مردمانی خونگرم و مهمان‌ نواز هر ساله میزبان‌ خوبی برای گردشگران‌ نوروزی است.

انتهای پیام/س/ی/فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا