سیاسی/دفاعی/امنیتیقرآن و عترت،مهدویت، جهان اسلام

بصیرت‌بخشی و بصیرت‌دهی برترین خصوصیت امیرالمؤمنین علیه السلام بود

حضرت آقا می‌فرمایند: زندگی امیرالمؤمنین سر تا پا درس است. آن چیزی که در میان رفتارهای امیرالمؤمنین انسان مشاهده می‌کند و برترینِ این خصوصیات برای امروز ماست، مسئله‌ بصیرت‌بخشی و بصیرت‌دهی به کسانی است که نیاز به بصیرت دارند.

از نکاتی که همواره در مورد تاریخ امیرالمؤمنین علیه السلام برای ما بیان شده اهمیت بصیرت است، علی علیه السلام اگر تنها ماند از بی‌بصیرتی مردم بود و او برای آشنایی مردم با حق و حقیقت از بصیرت‌افزایی مردم چیزی نکاست. آنچه که در ادامه می‌خوانید سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد این شاخص مهم امام علی علیه السلام است.

از علی علیه السلام باید بصیرت آموخت

زندگی امیرالمؤمنین علیه السلام سر تا پا درس است. آن چیزی که در میان رفتارهای امیرالمؤمنین علیه السلام که شامل همه‌ خصلت‌های نیک یک انسان و یک زمام‌دار است، انسان مشاهده می‌کند و برترینِ این خصوصیات برای امروز ماست، مسئله‌ بصیرت‌بخشی و بصیرت‌دهی به کسانی است که نیاز به بصیرت دارند، یعنی روشن کردن فضا در همه‌ ادوار، این شجاعت بی‌پایان، این فداکاری عظیم، در خدمت آگاه کردن مردم، عمق دادن به اندیشه‌ مردم و ایمان مردم به کار رفته است. در جنگ صفین وقتی طرف مقابل که احساس می‌کرد دارد شکست می‌خورد، برای اینکه جنگ را متوقف کند، قرآن‌ها را سر نیزه کرد، یک عده‌ای آمدند دور امیرالمؤمنین علیه السلام را گرفتند و فشار آوردند که باید تسلیم شوی و جنگ را تمام کنی، اینها قرآن را مطرح کردند. کار مزورانه‌ای بود، کار عجیبی بود. حضرت فرمود: شما اشتباه می‌کنید، شما اینها را نمی‌شناسید. این کسانی که امروز قرآن را به عنوان حَکم مطرح می‌کنند، به قرآن اعتقاد ندارند. من اینها را می‌شناسم. «انّی عرفتهم اطفالا و رجالا»؛ من دوره‌ کودکی اینها را دیدم، دوره‌ بزرگی اینها را هم دیدم. «فکانوا شرّ اطفال و شرّ رجال» بدترین‌ها بودند. اینها به قرآن اعتقادی ندارند، وقتی در تنگنا گیر می‌کنند قرآن را مطرح می‌کنند. البته آنها گوش نکردند، اصرار ورزیدند و دنیای اسلام خسارتش را خورد.

امیرالمؤمنین علیه السلام اهل بصیرت دادن است. امروز ما به این بصیرت احتیاج داریم. امروز دشمنان دنیای اسلام، دشمنان وحدت اسلام، با ابزارهای دین وارد می‌شوند، با ابزارهای اخلاق وارد می‌شوند؛ باید هشیار بود. آنجائی که می‌خواهند افکار عمومی مردم غیرمسلمان را فریب بدهند، نام حقوق بشر را می‌آورند، نام دموکراسی را می‌آورند، آنجائی که می‌خواهند افکار عمومی دنیای اسلام را فریب بدهند، نام قرآن را می‌آورند، نام اسلام را می‌آورند، در حالی که نه به اسلام و قرآن اعتقادی دارند، نه به حقوق بشر اعتقادی دارند. این را امت اسلامی باید بداند. ملت ایران در طول این ۳۰ سال، ۳۱ سال اینها را آزموده است، امروز هم باید بدانیم، همه‌ ما باید بدانیم.

حق، شاخص روشن‌کننده دوران فتنه

امیرالمؤمنین علیه السلام در آن لحظه‌ فریب و فتنه، به دوستان خود نهیب می‌زند: «امضوا علی حقّکم و صدقکم»؛ این راه حقی که در پیش گرفتید، این حرکت صادقانه‌ای که دارید انجام می‌دهید، این را از دست ندهید و رها نکنید، با حرف‌های فتنه‌گران و فتنه‌انگیزان در دل شما تزلزل به وجود نیاید «امضوا علی حقّکم و صدقکم» راهتان راه درستی است، خاصیت دوران فتنه همان طور که بارها عرض کرده‌ایم غبارآلودگی است، مه‌آلودگی است. نخبگان گاهی دچار خطا و اشتباه می‌شوند، اینجا شاخص لازم است، شاخص، همان حق و صدق و بیّنه‌ای است که در اختیار مردم قرار دارد. امیرالمؤمنین علیه السلام مردم را به آن ارجاع می‌داد. امروز ما هم محتاج همان هستیم.

اسلام به ما می‌گوید باید جامعه‌ اسلامی با دستور اسلام اداره و هدایت شود و زندگی کند. اسلام می‌گوید با دشمنان متعرض بایستی با قدرت برخورد کرد باید مرزبندی روشن و شفاف با آنها به وجود آورد. اسلام می‌گوید فریب دشمن‌ها را نباید خورد. این، خط روشن امیرالمؤمنین است، امروز هم ما همین خط روشن را احتیاج داریم. (۱۳۸۹/۰۴/۰۵)

انتهای پیام/فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا